27 Ağustos 2013 Salı

Doğaç'ın Uyku Düzenini Nasıl Oluşturdum?

       Merhaba :) Aslında uzun zamandır bu konu hakkında bir post yazmak istiyordum ama bir türlü fırsat bulamamıştım. Çoğu annenin bu konuda dertli olduğunu biliyorum. Doğaç doğmadan önce ve doğduktan sonra bebeklerin uyku düzenini oluşturma konusunda baya araştırma yaptım aslında. Sizlere de gerek okuduklarım, gerek tecrübelerimle uyku düzenini oluşturma konusunda fikirler vermek istedim.
        İlk günler her anne gibi ben de telaşlıydım. Kolay değil bir bebek dünyaya getiriyorsunuz. Neyi nasıl yapmalıyım diye bir telaş sarıyor. Doğumdan önce herkes bana bu iyi günlerin, bol bol uyu deyip duruyordu ve ben çok sinir oluyordum. Bebeğim doğduktan sonra ne kötü olabilir ki. Tabi ki kolay değil bir bebek doğuruyorsunuz, tabi ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bunlara kesinlikle hazırlıklı olmak gerekiyor. Ama ben hiç bir zaman öyle düşünmedim. Çünkü uyumayan bebekler olduğu gibi düzenli uykusunu uyuyan bebekler de olduğunu biliyordum. Peki dedim acaba fark ne? Ne oluyor da uyumuyorlar? Tabi bazı bebekler ne yaparsanız yapın uyku konusunda çok dirençli oluyorlar onları ayrı tutuyorum. Ben o yönden şanslıydım. Doğaç uyguladığım rutine uyum sağladı. Peki ben nasıl bir rutin uyguladım?? Bu rutin konusunda Tracey Hogg'un kitabından çok faydalandım. Anne olacaklara ve yeni annelere bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.

 

          Peki bu kitapta neler var? Nelerden bahsediyor? Uyku düzenini nasıl oluşturmamızı söylüyor? 
          Öncelikle bebeğinizin ayına göre uyku ihtiyacının ne kadar olduğunu bilmelisiniz. Bunu bilmek, gece uyku düzenini oluşturmak için çok önemli. Kitapta bebeğiniz ayına göre uyku ihtiyacını gösteren tablolar var. İkinci önemli olan ise bebeğinizi çok iyi gözlemlemelisiniz. Bebeğiniz uykusu geldiğinde mutlaka bunun işaretlerini gösterecektir. İlk esnediğinde yatağına yatırmanız ve uyutmanız gerekiyor ki sonradan uykusu dağılmasın. Bu aslında bizler de için de geçerli yani kendinizi düşünerek de bunu çözebilirsiniz. Daha sonra bebeğinizin sabah kaçta kalktığını ne zaman acıktığını, uykusunun tekrar ne zaman geldiğini gözlemleyip aklınızda tutmaya çalışın ya da not alın. Göreceksiniz her gün aynı saatlerde uykusu geliyor ve siz de bebeğinizi, uyku işaretlerine dikkat ederek aynı saatlerde yatırmaya çalışın. Bu şekilde bebeğinize bir rutin oluşturmuş olacaksınız. Bir diğer konu uyurken uyandırıp emiyorsa emzirme ya da mama verme. Ben hiç bir zaman Doğaç'ı uyandırıp emzirmedim. Yeni doğduğunda bile. Kendisi zaten acıktığı zaman uyanıyordu. Gününde doğmuş bir bebekti ve 2-3 saatte bir kendisi istiyordu emmeyi. Geceleri de gündüzleri de aynı şekilde yaptım. 6 ay sadece emzirdim. Şimdi 21 aylık hala emziriyorum. Yani emmeyi bırakır diye korkmayın :) aç da kalmıyor Doğaç'ı 6 aylık olduğunda gören doktorumuz mamayla beslediğimi zannetmişti. :) Kitaba göre bebekler 4 aylıktan itibaren 6-8 saat , 8 aylıktan itibaren 12 saate kadar aç kalabilirler. Ben de buna dayanarak gece emzirmelerini aza düşürdüm. Mesela Doğaç'ı yatırdıktan sonra kısa aralıklarla uyandıysa bu zamanlarda hep babamız ilgilendi. O gittiğinde yanına hemen uyuyordu zaten. Ama ben gidersem hemen emmek istiyordu. Bu durum bir süre sonra iyice alışkanlık haline gelecekti ki bu emme istekleri de öyleydi. Açlıktan olsa babası gittiğinde uyumazdı. Bu şekilde uykularının bölünmesini de engelledik. 
        Sonuç olarak Tracey Hogg'un kitabını kesinlikle edinmelisiniz. Ben çok yararını gördüm umarım sizlerin de işine yarar.
        Uykuya etki eden diğer faktörler de şöyle; bebeğinizin altını gece değiştirmeyin. Doğaç 21 aylık oldu daha bugüne kadar uykusunda hiç bez değiştirmedim. Kaka zaten yapmıyor geceleri o yüzden hiç gerek yok. Bir de gece uyandı diyelim ışığı kesinlikle açmayın ki uykusu dağılmasın. Doğduğu ilk günden itibaren geceyi gündüzü öğrenmesini sağlayın. Bunu da gündüz sesli-ışıklı ortamda uyutarak, gece ise sessiz ve ışıksız ortamda uyutarak sağlayabilirsiniz. Bebektir anlamazdır demeyin. Doğaç eve geldiği ilk günden itibaren akşam hava karardığında sessiz-ışıksız bir ortamda durdu. İlk günler salonda bizim yanımızdaydı ama biz Tv'nin sesini hep kıstık ya da açmadık, oda ışığını kapattık, lambaderin ışığıyla oturduk. Gerçekten de Doğaç geceyi gündüzü çok erken öğrendi. Bir diğer konu da giydirme konusu. Aslında bu konuya başka bir postta detaylı olarak yer vermek istiyordum ama uykuyla bağlantısı olduğu için kısaca söz edeceğim. Bebeklerinizi çok giydirmeyin. Bizim evimiz çok sıcak oluyordu 27 derece gibi. Kat kaloriferi olduğu için ısıyı ayarlamak zordu. Ben de giydirmiyorum tabi böyle olunca. Allah'a çok şükür ne terlettim ne de üşüttüm. Tabi terlemeyince bunalmadı ve uykuları da düzenli oldu. Bebeklerinizin ve çocuklarınızın gündüz uykularını da ihmal etmeyin. Gündüz uyutursam uyumaz demeyin. Bebeğinizin işaretlerini doğru algılarsanız onu doğru zamanda gündüz uykusuna yatırıp yine doğru zamanda gece uykusuna geçmesine yardımcı olursunuz. Unutmayın uyku, uykunun mayasıdır. 
         Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Bütün bebeklerin mışıl mışıl uyuması dileğiyle :) 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder